top of page

 ČEROBILSKA KATASTROFA

Černobil danas izgleda kao grad duhova te se i dalje osjete velike posljedice nuklearne explozije!!!

Černobilska nesreća ili katastrofa je sovjetska nuklearna nesreća koja se dogodila 1986.godine na sjeveru bivše Sovjetske Ukrajine, uz samu bjelorusku granicu. Dana 26. travnja 1986., kombinacijom nesigurnog dizajna sovjetskog nuklearnog reaktora te ljudskom pogreškom, uzrokovana je eksplozija koja je uništila jedan od četiri reaktora u Černobilskoj nuklearnoj elektrani.  Posljedica eksplozije nije nalikovala eksploziji nuklearne bombe, ali je relativno manja eksplozija učinila štetu na reaktoru koji će potom otpustiti velike količine radioaktivne prašine, otprilike devet puta jače kontaminacije nego prilikom eksplodirane bombe u japanskom gradu Hirošimi, no i danas nakon nekoliko desetljeća, ta radioaktivna prašina nije u potpunosti nestala.

Sovjetske snage nisu znale kako reagirati, nijemo se čekala odluka prirode-gdje će zapuhati vjetar i odnijeti najsmrtonosniji oblak u povijesti civilizacije.

Radioaktivnost raznošena vjetrom potom je najviše pogodila zdravlje stanovnika susjedne sjeverne Bjelorusije, ali isto tako i krajnjih sjevernih prostora Ukrajine te jugozapadnih prostora Rusije koja je također bila u neposrednoj blizini. Oblaci radioaktivne prašine zaustavili su se tek nad Skandinavijom u sjevernim dijelovima Europe. Izravne i neizravne posljedice radioaktivnog zračenja osjetilo je do 5 milijuna ljudi. Velike probleme pravi i nekvalitetno zbrinjavanje okoliša u blizini nuklearne elktrane.

Danas se sa sigurnošću može tvrditi da je glavni uzrok nesreće nesiguran dizajn  sovjetskog nuklearnog reaktora te ljudska pogreška nedovoljno iskusnih ljudi koji su postavljali nuklearni reaktor. Točno u 1 sat i 23 minute, 26. travnja 1986. godine, došlo je do eksplozije na 4. reaktoru Černobilske nuklearne elektrane. Pokazalo se da je stavljen nedovoljan broj šipki u četvrtom reaktoru te da je sustav bio preopterećen. Eksperimentom se trebalo utvrditi mogu li turbine pri gašenju, bez napajanja el.energijom, osigurati dovoljno energije za održavanje sustava hlađenja reaktora dok se ne uključe dizel agregati, međutim sve je pošlo u krivu.

bottom of page